Konferencja Focusingowa

Wyjątkowa - Pierwsza w Polsce Konferencja Focusingowa. Pierwszy też raz w Polsce zostanie przedstawiony focusing, jako narzędzie zmiany w ujęciu procesowym. Pierwszy raz w Polsce będziemy gościć focuserów z Chile. Pierwszy raz w Polsce Focusing zgromadzi kilkaset osób.

ZAPRASZAMY!

Udział w konferencji i poszczególnych wydarzeniach będzie liczony do ubiegania się o certyfikat FOT.

Konferencja będzie tłumaczona w całości z j. angielskiego.

W listopadzie 2022 r. s. Władysława Barbara Krasiczyńska wraz z Dorotą Özdemir uczestniczyły w Konferencji w Rzymie, dotyczącej Terapii Skoncentrowanej na Osobie. Tam, uczestnicząc w warsztatach, poznały terapeutów z różnych stron świata, zajmujących się pomaganiem w szeroko pojętym ujęciu doświadczeniowym. Charakter pracy Edgardo i Gabrieli w sposób szczególny ujął ich serca i toczone rozmowy związane z przeżytym doświadczeniem na warsztatach, przekształciły się w kiełkujący pomysł s. Władysławy, by zaprosić Edgardo oraz Gabrielę do Polski.  Pomysł ten połączony z marzeniem docierania z Focusingiem do szerokiego grona osób psychoterapeutek z grupy interwizyjnej s. Władysławy przerodził się w poważne przedsięwzięcie. Teraz, przy wspólnym zaangażowaniu Anny Gradkowskiej, Iwony Kańskiej, Doroty Özdemir oraz Anny Raczkiewicz marzenia stają się realne, a Pierwsza Konferencja Focusingowa w Polsce  jest rzeczywistością.

Wiemy, że w ciele, w trakcie przeżywanych życiowych doświadczeń, gromadzi się wiedza i wszelkie zasoby dotyczące siebie i przeżywanego świata, tworząc osobiste centrum, wewnętrzne źródło informacji. Aby z tego źródła czerpać, można stosować Focusing.

Po raz pierwszych ten rodzaj skupiania na sobie uwagi opisał amerykański psychoterapeuta, będący współpracownikiem Carla Rogersa, Eugene Gendlin. Zwrócił on uwagę, że focusing pomaga w przyjęciu i akceptacji tego, czego się doświadcza oraz w zrozumieniu siebie i dotarciu do swoich prawdziwych odczuć. Umożliwia uobecnianie się i przenosi kontakt z samym sobą i drugą osobą na głębszy poziom zrozumienia oraz odczuwania tego, co jest akurat obiektem naszej uwagi. W doświadczaniu takiej obecności mamy jednocześnie możliwość głębszego uobecniania się w kontakcie, co pozwala na wzajemną otwartość. 

Tajniki focusingu można pogłębiać na inaugurującym Konferencję spotkaniu - Seminarium we Wrocławiu w dniach 26-27 sierpnia 2023 r. 

Do uczestnictwa w Seminarium, zapraszamy przede wszystkim profesjonalistów zajmujących się focusingiem. Przedstawiony tu zostanie proces zmiany focusingowej za pomocą Panoramic View, czyli doświadczeniowego pola, które tworzy się natychmiast po uzyskaniu “uchwytu” i zmiany (handle/body shift). Jest to praca z wizją czegoś, co się tworzy i wypływa ze zmiany doświadczonej w ciele. Będziemy także mówili jak zakończyć proces focusingowy. Zostanie przedstawiona sekwencja zmiany z kontaktu z ciałem (body sequence). Jest to nowy sposób pracy focusingowej, który pozwala dopełnić zmianę pojawiającą się w ciele. Na seminarium poruszymy także kwestię pracy z “zamrożoną całością”, z klientem, który “utknął” oraz  zaufania procesowi płynącemu z ciała i czekania w ciszy na zmianę. 

Dla tych osób, które wykorzystują focusing w swojej pracy psychoterapeutycznej, przygotowaliśmy również profesjonalne, tematyczne warsztaty: pierwszy z nich dbędzie się we Wrocławiu w dniach 28-29 sierpnia, a drugi w Warszawie w dniach 1-2 września 2023 r.

Dbając natomiast o rozwój duchowy, jako osobne, pozakonferencyjne przedsięwzięcie, zorganizowaliśmy dodatkową sesję z udziałem Naszych Gości Duchowość i Focusing: JA - TY - MY, która odbędzie się w Warszawie, w dniach 8-9 września 2023 r. Podczas tej sesji będziemy uczyć się i rozwijać praktykę pogłębionego kontaktu ze sobą, aby wzmocnić empatyczną więź między uczestnikami i doświadczyć cudu ludzkiej i Boskiej obecności. Będziemy uczyć się łączenia odczuwania siebie z modlitwą, aby nawiązać głębszą więź ze sobą i z Bogiem. Dotkniemy duchowości, spotkania z Innym, doświadczenia obecności w jedności. Na sesję zapraszamy osoby zakonne i duchowne oraz wszystkich chętnych: wierzących, poszukujących, wątpiących i po prostu ciekawych. 

 

Prowadzący

Wszystkie te wydarzenia poprowadzą Goście Specjalni - Edgardo Riveros Aedo - założyciel chilijskiego Instytutu Focusingu oraz Gabriela Riveros Aguilar - dyrektor tego Intytutu. Historia związku Edgarda Riveros z focusingiem zaczęła się już w latach 70-tych XX wieku, kiedy zetknął się książką Eugene'a Gendlina "The Theory of Personality Change", którą przetłumaczył na język hiszpański, inicjując osobistą, głęboką ścieżkę, podążając i badając zmiany w paradygmacie doświadczeniowym.  Od tego czasu do dziś Edgardo praktykuje i naucza focusingu w różnych obszarach, czyniąc to na różnych kontynentach. Gabriela Riveros Aguliar jest Dyrektorem Szkoły Focusingu w Chile. Opracowane, opatentowane i wdrożone do nauczania specjalności Szkoły zawierają w sobie tematykę focusingu w obszarze rodziny, dzieci, kreatywności, zarządzania, edukacji, traumy, duchowości etc.

Gabriela, prywatnie, jest córką Edgardo. Współpracują oni w kształceniu innych, a ich życie przyjęło focusingowy kierunek. Jest on obecny w ich codziennym życiu, pracy - focusują i towarzyszą temu, co powstaje Tu i Teraz z autentyczności bycia. Na naszej konferencji po raz pierwszy w Polsce przybliżymy focusing jako narzędzie zmiany w ujęciu procesowym.

 

Organizatorzy: Grupa psychoterapeutek, które mają marzenie docierania z Focusingiem do szerokiego grona osób. Pomysł zaproszenia Edgardo do Polski zrodził się w Rzymie, gdzie Basia Krasiczyńska i Dorota Ozdemir poznały Edgardo i Gaby na Forum PCE.
Przy wspólnym zaangażowaniu Anny Gradkowskiej, Iwony Kańskiej oraz Anny Raczkiewicz marzenia stają się realne smiley.

 

Informacje o poszczególnych wydarzeniach:

 

- Seminarium we Wrocławiu >> klik!

- Warsztat we Wrocławiu >> klik!

- Warsztat w Warszawie >> klik!

- Sesja Duchowość i Focusing w Warszawie >> klik!