Smutne, ale prawdziwe - historia pewnego plagiatu

Z przykrością informuję, że treści witryny Gabinetu Duc in altum z Wrocławia, będące własnością chronioną prawem autorskim, zostały dosłownie skopiowane bez wiedzy i zgody autora i opublikowane na witrynie www.ducinaltum.co.uk (podobieństwo domeny i nazwy firmy nieprzypadkowe), należącej do Duc in Altum LTD Dom Pomocy i Rozwoju Rodziny (dawniej DOM POMOCY PSYCHOLOGICZNEJ I TERAPII UZALEŻNIEŃ „DUC IN ALTUM”) w Coventry UK, prowadzonej przez p. Jarosława Kluczka, przedstawiającego się jako dr psycholog i terapeuta chrześcijański.

Dzięki analizie danych z Google Analytics odkryłam plagiat 17. grudnia 2014 r. W lutym 2015 r. reprezentująca nas Kancelaria Prawna przesłała oficjalne pismo do p. Kluczka w tej sprawie. Pismo pozostało bez odpowiedzi.

29. września 2015 r. p. Kluczek zablokował dostęp do swojej witryny. Poniżej zamieszczam treść maila od p. Kluczka w tej sprawie.

W galerii na dole strony zamieszczam zrzuty ekranu z 17 i 18.12.2014r. (treści te były na stronie p. Kluczka od lutego 2013 r. do końca września 2015r.). Mam też zrzuty ekranu z września 2015 r.

Sami Państwo możecie wyrobić sobie zdanie co do stopnia zbieżności treści.

P. Kluczek, nazywając siebie psychologiem chrześcijańskim, linkował do strony Stowarzyszenia Psychologów Chrześcijańskich, powołując się na kodeks etyczny SPCh. Tym samym mógł sugerować, że jest związany ze Stowarzyszeniem, skupiającym profesjonalistów o światopoglądzie chrześcijańskim. Pan Kluczek nie ma nic wspólnego z ww Stowarzyszeniem (pismo prezesa), które odcina się od jego działalności.

P. Kluczek prowadził działalność gospodarczą, pobierając opłaty za świadczone usługi i reklamował  się w mediach polonijnych, m. in. w MojeCoventry.pl; Gazeta Polonijna i in.

P. Kluczek nigdzie nie opublikował jakie ma kwalifikacje i gdzie je zdobył. Na moje prośby o tego typu informacje nie odpowiedział. Nigdzie nie można zobaczyć jego dyplomów, jak również tajemnicą pozostaje czy p. Kluczek należy do jakiegoś towarzystwa skupiającego terapeutów lub psychologów i czy podlega superwizji. Każdy psycholog, psychoterapeuta i terapeuta uzależnień powinien podlegać regularnej superwizji i okazywać dowody swoich kwalifikacji. Klient ma prawo wiedzieć komu się powierza.

 

Dyrektor firmy z Coventry nie zdecydował się wziąć odpowiedzialności za swoje nieetyczne zachowanie.

Pozostaje przestroga: ZANIM SKORZYSTASZ Z USŁUG PSYCHOLOGA, SPRAWDŹ JEGO KWALIFIKACJE I POSTAWĘ ETYCZNĄ.

Szerzej na temat opisanej tu sprawy można poczytać na forum portalu MojeCoventry.pl.

s. dr Władysława Barbara Krasiczyńska, Gabinet Psychologiczny Duc in altum - Wrocław